Samsung Galaxy Z Fold 7: По-тънкият сгъваем смартфон
Дизайнът на сгъваемите смартфони е един от двата най-ключови аспекта в техния успех. Другият е софтуера. Samsung беше един от първите производители, който предостави този клас умни телефони, но изненадващо изоставаше в дизайна. Galaxy Z Fold серията винаги бяха по-дебели и тежки от конкурентите си. Дори първият модел на Huawei Mate X превъзхождаше южнокорейският си конкурент по това перо още през 2019 г.
Оттогава насам, китайските производители, като Huawei и Honor винаги водеха пред Samsung на нашия пазар при дизайна. Южнокорейците обаче превъзхождаха в софтуера, оптимизацията и понякога в хардуера. От 2025 г. тази черна серия беше напълно прекратена, като новият Galaxy Z Fold 7 е със съпоставими габарити на своите основни конкуренти.
Разликата спрямо Honor Magic V5 е само 0.1мм, като дори в разгънато състояние тя е оспорвана. Но това не попречи на китайците да изпратят прессъобщение, че въпреки дебюта на Samsung Galaxy Z Fold 7, техният модел остава най-тънкия на българския пазар. Въпреки, че разликата от 0.1мм ще се усети изцяло на хартия, особено, след като южнокорейският е с 2 грама по-лек.
Всичко това са технически детайли и мерене на шублери на инженери от висша класа. Фактите са, че Samsung заличи голямата разлика между нейните сгъваеми модели и тези на конкуренцията. Като при софтуера, южнокорейската компания определено се справя по-добре, особено с безупречното ѝ лидерство сред флагманските модели при изкуствения интелект.
Дизайн след диета и фитнес
Samsung Galaxy Z Fold 7 изглежда точно като своя предшественик, но след отлична диета и доста фитнес. В сгънато положение, смартфонът е изпилил 3.2мм дебелина, а в разгънато – 1.4мм. Както отбелязахме, той вече е съразмерим с Honor Magic V5. Дори е с една идея по-висок – 158мм, което позволява вътрешният екран да се увеличи от 7.6 инча на 8.
Логично, Samsung Galaxy Z Fold 7 губи и малко килограми или в случая само грама. Той тежи 215 гр. спрямо неговият предшественик, който е 239 гр. Устройството е толкова леко, че ако вземете две идентични опаковки – едната със смартфон и другата без, трудно можете да определите коя, коя е. По този начин тялото на сгъваемия смартфон вече съвпада до голяма степен с това на флагмана Galaxy S25 Ultra. Изработката и сгъването на Galaxy Z Fold 7 е стабилно и подсилено с магнити в крайната фаза. Разгънат той е изключително тънък, отново съпоставим с китайските си конкуренти.
Samsung хвалят значително своята Advanced Armor алуминиева рамка, която подсилва здравината на корпуса. Същото важи и за стъклото на външния екран, което е Victus Ceramic 2 на Gorilla Glass, а задното е „само“ Victus 2. „Нежният“ вътрешен екран си остава чуплив, въпреки, че Samsung са го подсилили с титаниев слой. Новата панта е допълнително подсилена, като сгъвката на екрана е редуцирана значително, макар и все още да е видима.
Голямото предимство на Samsung Galaxy Z Fold 7 пред китайските конкуренти при дизайна е в гнездото на камерите. То е изпъкнало спрямо задния панел, особено покрай новия и по-голям основен сензор. Но е доста по-приемливо, спрямо китайските производители, които правят гнездото доста обемно и заемащо почти цялата горна част на панела.
Samsung Galaxy Z Fold 7 има няколко недостатъка в цялостния си дизайн. Единият е, че бутонът за включване и изключване играе ролята и на сензор за пръстови отпечатъци. Това го прави почти наравно с рамката и ако не сте му свикнали ще го търсите непрекъснато и бъркат с двата бутона за звука, които са над него. Другият недостатък е отпадането на поддръжка на стилус, вследствие на намаляването на дебелината на устройството. Samsung може би подготвя постепенното изоставане на този артикул, защото досега именно за Galaxy Z Fold серията беше най-практичен (и за таблетите – бел. ред.).
Премиум хардуер
Първите поколения сгъваеми смартфони разполагаха с по-стар хардуер от традиционните флагмани, заради по-бавната и сложна софтуерна оптимизация. Това вече не е фактор, като Samsung Galaxy Z Fold 7 разполага с най-новия чипсет във високия клас на Qualcomm – Snapdragon 8 Elite, изпълнен по 3nm архитектура. По традиция, устройството малко загрява, но това се дължи на факта, че то още не е официално в продажба, а от Samsung са обещали ъпдейт за оптимизацията му.
Galaxy Z Fold 7 се предлага в няколко конфигурации – от 256GB до 1TB място за съхранение, като последната е с 16GB RAM памет, а останалите с по 12GB. Отслабването на смартфона не води до стопяване на батерията – тя остава с капацитет от 4 400 mAh. Поради тази причина, Samsung слагат по-бавното бързо зареждане от 25W. Това са две сфери, в които сгъваемият смартфон ще трябва да догони класическия флагман.
При екраните, Galaxy Z Fold 7 запазва силните си позиции. Двата са по LTPO AMOLED технология с адаптивно 120Hz честота на опресняване. Външният нараства от 6.3 на 6.5 инча, като резолюцията вече е 1 080×2 520 пиксела. Вътрешният също се увеличава от 7.6 на 8 инча, докато разделителната способност съответно на 1 968×2 184 точки.
Производителността и възможностите на екраните и хардуера са отлични при Galaxy Z Fold 7. В това отношение, Samsung не са имали проблеми, особено през последните поколения и затвърждават традицията в тази насока. Липсата на стилус ще се усети от тези потребители, които разчитат на подобен тип аксесоари, но при останалите дейности е въпрос на свикване.
Камери наравно с актуалния флагман
Друг голям ъпгрейд спрямо предишния модел на Samsung Galaxy Z Fold 7 са камерите. По-точно основният сензор, който вече е наравно с актуалния флагман Galaxy S25 Ultra. Това е 200MP камера, която предоставя същите резултати, като на тазгодишния премиум модел на компанията. Той ще бъде и основният с който бихте искали да работите и съответно ще доставя кадри съпоставими с повечето традиционни флагмани.
Останалите сензори са идентични с тези на миналогодишния сгъваем смартфон на Samsung. Имаме 10MP телефото с трикратно оптично приближение и 12MP широкоъгълна. На всеки от екраните има вградена по една 10MP селфи камера. Едната е ъпгрейдната спрямо 4MP от Galaxy Z Fold 6, която беше вградена под вътрешния дисплей. Samsung се отказват от технологията за интегрирането ѝ под матрицата, за сметка на това увеличават нейните възможности.
Отвъд 200MP сензор, останалите са компромисни, когато става дума за премиум качество. Това е една от малкото сфери, в която Samsung остава да настигне китайските конкуренти. Интеграцията на 200MP камера обаче е голяма стъпка напред в тази посока.
Софтуер и AI
Софтуерно, Samsung стъпват на няколко силни основи. Първата е свързана с тяхната оптимизация за работа с два екрана, а втората – с AI функционалностите. Работата с два дисплея, особено с големия вътрешен е доста добра – плавно се преминава от единия в другия. Допълнителното пространство на вътрешния дава възможност за повече контекст или за паралелна работа с две приложения/снимки.
Samsung разширяват AI функционалностите от Galaxy S25 Ultra. В Galaxy Z Fold 7 добавяме предложения за изтриване на елементи от снимките, възможност за редактиране на звукови файлове (премахване на странични шумове и др.), както и Gemini Live. Последният е подсилен гласов асистент на Google, който позволява да се работи с него в редица приложения и то между няколко такива.
Партньорството между Samsung и Google се отплаща, като в момента Galaxy Z Fold 7 е може би един от смартфоните с най-добри и работещи AI функционалности на пазара. Освен Pixel серията на интернет гиганта. Като цяло при флагманите Samsung успява да държи едно сравнително лидерство в AI сферата. Останалата част от софтуера е базирана на Android 16, като от производителят обещават цели седем основни обновления.
Функционалност и цена
При всяко ново поколение сгъваеми смартфони обичаме да задаваме въпроса – струва ли си? Samsung Galaxy Z Fold 7 успява да комбинира почти всичко от традиционните флагмани, в нов хибриден формат с два екрана. Комбинацията между таблет и смартфон е повече от привлекателна, а вече и като цялостна технология е достатъчно добре разработена. В това отношение вече попадат, корпуса, пантата, софтуера и цялостния дизайн.
Ахилесовата пета си остава вътрешният екран, който продължава да е най-уязвимото място и затова всеки модел идва с няколко скрола предупреждения. Два са препятствията, които бихме отбелязали за по-масово приемане. Първият е във форм фактора – сравнително квадратния екран е малко странен формат, който не се подържа от повечето видеа, било то хоризонтални или вертикални тип TikTok. В това отношение, двойно прегънатият модел на Huawei перфектно пасва на хибрид между таблет и смартфон.
Вторият е цената. Тя се запазва висока за този тип хибрид, докато пада сравнително за другия вид сгъваеми смартфони – с компактния форм фактор, тип флипфон. Препоръчителната цена на Samsung Galaxy Z Fold започва от 3 999 лева. Въпреки инфлацията през последните няколко години, тя остава над повечето традиционни премиум смартфони.
- Конкурентно тънък и подсилен дизайн
- 200MP камера от актуалния флагман
- Най-висок клас хардуер с 3nm процесор на Snapdragon
- Силна софтуерна оптимизация
- Samsung продължава да сред лидерите в AI
- Отпадане на поддръжката на стилуса S Pen
- Все още непосилно висока цена
- AI функциите може да не се ползват от всеки
- Прегрява, но може би ще се реши със софтуерен ъпдейт
Samsung Galaxy Z Fold 7
Дизайн - 9
Хардуер - 8.5
Софтуер - 9
Камери - 8
Цена-Качество - 8
8.5
Отличен
Samsung Galaxy Z Fold 7 е най-тънкият модел сгъваеми смартфони на компанията със силна камера и AI, но без стилус