Първи впечатления със Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+
Буквално часове след световната премиера в Ню Йорк, от Samsung дадоха възможност на журналисти да изпробват, макар и за кратко, новите премиум флагмани Galaxy Note 10 и Note 10+. В същото време трите водещи телекома в България – A1, „Теленор“ и „Виваком“ обявиха, че започват предварителните поръчки на двата модела. Официално те ще дебютират на 23 август, когато е и световната дата за наличност на смартфоните.
Цените за Samsung Galaxy Note 10+ (256GB версия) варират от 1 380 лева в комбинация с най-скъпите абонаментни планове до 2 150 лева без договор. Samsung Galaxy Note 10 върви в диапазона от 1 150 лева до 1 850 лева съответно. Трите оператора предлагат възможност за до 200 лева отстъпка, която се прави ако се върне стар смартфон при направена предварителна заявка. На свободна продажба в „Технолополис“ цените на предварителните поръчки на устройствата без договор са съответно 1 849 лева и 2 149 лева, като веригата магазини предлага същите условия за потенциална отстъпка при връщане на ползвано устройство.
Отличник в дизайна
Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ показват доста по отношение на дизайна. Въпреки, че са по-големи от S10 серията, те изобщо не се усещат като такива в ръце. По-тънкото тяло допринася значително за това и ги прави по-елегантни и ефирни. Това е голяма стъпка в правилната посока, особено предвид колко дебели и обемни се чувства миналогодишната версия Note 9.
Ако преминем отвъд габаритите, самата изработка е почти идентична с тази на Galaxy S10. Предния и задния панел са изработени от удароустойчиво стъкло, а отстрани имаме метална рамка. Екранът е извит от лявата и дясната страна. Основните разлики в компановката на Samsung Galaxy Note 10 и 10+ са липсата на 3.5мм аудио жак за слушалки и бутон за Bixby асистента. Задните камери също са разположени вертикално, а не хоризонтално.
В България ще идва в три цвята – черно, бяло и сребърно сияние. Последният привлича вниманието, защото подобно на хамелеон отразява различни цветове в зависимост от околната светлина. Това качество го прави изключително труден за снимане от гледна точка на фокус и точни цветове, но от друга страна е доста красив, особено при определен тип осветеност.
Дисплеят заема почти целия преден панел и липсата на видими рамки прави устройствата доста компактни в сравнение с по-стари модели, със същите размери екрани. Samsung Galaxy Note 10+ изобщо не се усеща или изглежда като смартфон с близо 7-инчов панел. По-малкият му събрат с 6.3-инчов дисплей като размер и габарити съвпада едно към едно с умните телефони от висок клас от преди две години (в моя случай с Nokia 8, която е с 5.3-инчов екран).
Samsung по традиция разполагат бутоните за управление на звука и за включване/изключване да са разположени от лявата страна, което в началото може да предизвика известен смут, ако сте свикнали да ги достигате с палеца си.
Бърз хардуер и подобрен софтуер
Мощният хардуер на Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ предразполага към бърза и безпроблемна работа. Въпреки, че при краткия досег с тях, нямаше как да се отворят по-тежки приложения, действията на смартфоните бяха бързи, плавни и без никакво видимо забавяне.
Камерите на Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ са идентични с тези на Galaxy S10+, но истинското подобрение идва от софтуера и множеството нови функции. Приложението за снимане разполага с вграден едитор за снимки. Новите премиум флагмани на Samsung са запазили удобните бутони за превключване на различните типове камери, които са вече традиционни от Galaxy A9 насам.
Като краен резултат без обработване на кадрите, очаквайте сходни и дори идентични с тези на S10+. Допълнителните възможности за обработка дават малко повече свобода за работа с тях.
Големият акцент идва при видеото и най-вече стабилизацията на картината, която използва и изкуствен интелект за допълнителна оптимизация. По-задълбочени тестове с камерите, както за снимки, така и за видео, ще направим, когато получим бройка за пълно ревю.
Разочароващата липса
Най-впечатляващата част от презентацията на световната премиера на Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ беше възможността за триизмерно сканиране на обекти и създаването на техни дигитални копия. Тя е налична за по-големия модел, заради интегрирането на допълнителен сензор за определяне на дълбочината и разстоянието. Проблемът беше, че в показаните предварителни бройки, тази функция не беше на разположение. Причината за отсъствието е най-вероятно софтуерна, като все пак официално Samsung Galaxy Note 10 и Note 10+ навлизат на пазара след две седмици.
Друг, макар и очакван елемент е високата цена. На свободна продажба за Samsung Galaxy Note 10 тя е 1 849 лева, докато за Note 10+ е 2 149 лева. По-малкият модел е доста сходен с Galaxy S10+, който е със 100 лева по-евтин, като голямата разлика между тях е стилуса S Pen и леко по-компактния дизайн. Просто цените са прекалено високи, а подобренията не са толкова революционни, за да се налага задължителна смяна. Феновете на Note серията, които имат по-стари устройства, биха се чувствали в свои води, особено ако заменят телефон на две, три или повече години.
Но това са впечатления направени в рамките на прекарани около половин час общо с двата смартфона. По-крайни заключения може да направим след като получим Galaxy Note 10+ за по-дълго време. Което очакваме да се случи през следващия месец.