Над една пета от българите са с умни часовници
Какви са топ приоритетите при избор на устройство, според данни на проучване на Kantar, поръчано от "Йеттел България"
Умните часовници се утвърдиха като технологичен аксесоар, вместо да заменят смартфоните, каквито очаквания имаше от някои експерти. Въпреки това, те предлагат доста добри функционалности, които ги правят практични и понякога отвъд това да са прости „продължения на умния телефон“. Най-важните са различните здравни показатели (взети от фитнес гривните), след това са следене на обажданията, проследяване на тренировки и сън, местоположение и дори мобилни разплащания.
В България, умните часовници вече са по-обичайна гледка, спрямо ситуацията от преди няколко години. Рядко излизат подробни данни за пазара на потребителска техника в страната и нагласите на българите. „Йеттел България“ заедно с консултантската агенция Kantar правят проучване точно на сегмента със смартчасовниците у нас. Някои от изводите са очаквани, други – интересни, но като цяло дават някаква ориентация за пазара на този тип джаджи в България.
Според проучването 22.5% от българите вече притежават умен часовник. Най-популярни са технологичните аксесоари сред младите потребители между 15 и 29 години – една трета или 34% от тях имат такова устройство. В по-горните възрастови групи между 30 и 39 години и 40 и 49 години разпространението им е по 21%, докато при най-възрастните между 50 и 65 години е учудващо по-високо – 24%. Проучването обхваща 600 души, като е проведено на база онлайн интервюта.
Цената има значение
В същия момент 42% от запитаните българи обмислят покупка на умен часовник в следващите 12 месеца. Не се уточнява дали част от тях вече са притежатели на такъв или не. Не е изненада друг резултат – основният показател, който родните потребители гледат е цената. Близо половината или 49% от запитаните я поставят на първо място като фактор.
Това определя и кои са най-популярните марки умни часовници в страната. На първите две места са Huawei и Xiaomi, които имат широко портфолио от модели, включително и доста достъпни такива. Първата компания е и на пазара за доста по-премиум продукти в сегмента, но популярността ѝ е повече свързана с по-евтините такива. Samsung е трети, докато световният лидер Apple заема четвърта позиция. От „Йеттел“ не посочват конкретни проценти при това разпределение и няма информация дали разликите между компаниите са значително или близки.
На второ място при ключовите фактори за покупка с 46% е съвместимостта с различни мобилни приложения. Не се конкретизира с какви, но най-вероятно това варира значително според потребителите. За българите се оказва второто по значение даден модел да поддържа приложение, което те ползват и предпочитат. Третият по ред фактор е проследяването на здравните показатели, който е с 41%.
Едва след това са хардуерни характеристики, като издръжливост на батерията, която е посочена от 37% от потребителите. Дизайнът е на пето място, а след него е проследяването на спортни активности. Точността на измерванията е важна само за 15% от запитаните българи.
Българите са скучни
Вкусът на българите може да бъде определен като „скучен“. Две трети от потребителите предпочитат черен корпус и черна каишка на умните часовници –такъв отговор дават 61% и 62% съответно. Изненадата е при второто място на тялото. То се заема от синия, като е посочен от 28% от запитаните българи.
55% от родните потребители предпочитат кръгла форма на корпуса, следвана от правоъгълната с 30%. Квадратната и издължения овал не са толкова популярни, като са посочени от едва 13% и 2% съответно. В предпочитанията на българина доминира силиконът, като материал за каишката със 72%. Това е логично, предвид факта, че моделите с такава каишка са и значително по-евтини. Кожата е на второ място, но с едва 18%, металът е трети с 13%.
При най-често използваните функции също няма изненади. Крачкомерът е лидер и посочен от 67% от запитаните. Над половината или 52% посочват следенето на здравните показатели. Преглед на обажданията, получаване на съобщения и нотификации се ползва от 43% от потребителите. Проследяването на качеството на съня е популярна функция сред 36% от българите.
Интересен е сравнително високия показател на мобилни разплащания с умния часовник. Една четвърт от българите – 25% извършват подобна дейност. Близо две трети от тях или 62% извършват обаждания през умния телефон чрез Bluetooth връзка няколко пъти седмично.