Site icon TechTrends България

Стартира World Computer Hacker League глобално състезание за създаване на приложения от ново поколение

World Computer Hacker League

Стартира World Computer Hacker League 2025 (WCHL25) – четиримесечен хакатон, който отправя предизвикателство към разработчици от цял свят да създадат готови за реална употреба приложения, базирани на технологията Internet Computer. Състезанието беше обявено по време на World Computer Summit 2025, а организатори са Фондация DFINITY – основният двигател зад развитието на технологията на Internet Computer, както и ICP HUBS Network – глобалната общност, която се занимава с нейното внедряване. Общият награден фонд е 300 хил. долара.

Състезанието ще се проведе в периода юли – октомври и вече приема регистрации. То ще гарантира на участниците достъп до всички необходими ресурси и стимули, които да ускорят развитието на проектите им и да им помогнат да осъществят идеите си на практика.

Всички участници ще получат седмична менторска подкрепа, както и обратна връзка от технически експерти и опитни разработчици, гарантирайки дългосрочното развитие на проектите им. Осигурена е и цялостна технологична помощ чрез уъркшопи, отворени консултации и задълбочено навлизане в технологичния стек на Internet Computer. Разработчиците ще се възползват и от достъпа до утвърдена глобална мрежа от експерти, както и от възможности да представят проектите си пред водещи инвеститори и бизнес ангели в сферата на Web3.

За разлика от традиционните хакатони, състезанието WCHL ще осигури на екипите четири месеца, през които те да се фокусират, разработят, тестват и внедрят напълно функционални приложения върху блокчейн мрежата на Internet Computer. Този удължен срок дава възможност на разработчиците да създадат наистина завършени продукти, а не просто концептуални прототипи. Така ще бъде адресиран един от основните проблеми в тази сфера – трудността хакатон проектите да се превръщат в устойчиви бизнес начинания след това.

“WCHL дава на разработчиците точно това, което търсят – реално време за фокусирана работа и разработка, реална подкрепа от експерти и реални възможности за растеж“ – посочва Емилио Канеса, директор „Глобално развитие“ във фондация DFINITY – „Ние не просто организираме хакатон, а създаваме среда, от която разработчиците имат нужда, за да успеят. И най-важното – искаме това събитие да се превърне в незабравимо преживяване за десетки хиляди иноватори по цял свят.“

Освен че е отворен за глобално участие, в хакатона ще се включи и общност от разработчици от мрежата ICP HUBS, която обхваща Северна и Южна Америка, Европа, Африка и Азия.

Участниците ще бъдат предизвикани да създадат напълно функционални приложения, базирани на блокчейн мрежата на Internet Computer, преминавайки през четири кръга на селекция. Първият е Квалификационният кръг, в който екипите представят своите идеи, за да се класират за участие. Следва Националният кръг, в който ще бъдат избрани 30% от отборите. В Регионалния кръг най-добрите екипи ще се конкурират на континентално ниво, а накрая – по време на Големия глобален финал – най-силните проекти ще се състезават за престижни награди и световно признание.

Проектите ще бъдат оценявани от жури, включващо водещи фигури от екосистемата на Internet Computer и утвърдени експерти от бранша. Критериите за подбор ще се основават на техническото изпълнение, потребителското изживяване и приложимостта на решенията в реалния свят.

Регистрацията вече стартира в платформата DoraHacks. Присъединете се сега и станете пионери в оформянето на бъдещето на интернет.

Internet Computer (ICP) представлява напълно децентрализирана web3 облачна платформа, която дава възможност на разработчици да внедряват код директно върху блокчейна – без нужда от сървъри или централизирана инфраструктура. Този бърз, икономически ефективен и мащабируем протокол променя из основи подхода към децентрализираните уеб платформи.

ICP осигурява всички функции, които предлагат централизирани облачни услуги, но с по-добра икономическа ефективност, засилена сигурност и висока скорост на обработка, характерни за децентрализираните технологии.

Exit mobile version