Site icon TechTrends България

Платформите, които не успяха да детронират Android

android-2724826_1920

Миналата година се навършиха точно десет години от пускането на първия смартфон базиран на Android. HTC Dream, познат в САЩ, като T-Mobile G1, полага основите на бързото овладяване на мобилния свят, като на платформата ѝ трябваше само две години, за да се превърне в лидер. В момента, Android е непоклатим лидер при операционните система за смартфони, като в началото на 2019 г. заема 88% пазарен дял. Единственият ѝ конкурент iOS на Apple е едва с 11.9%.

Огромната популярност на „зеления робот“ не оставя никакво място за други платформи, въпреки нееднократните опити на различни производители да разчупят статуквото. При тези условия, амбициите на Huawei, че ще може да продължи силната продажба на смартфоните си със собствена операционна система, изглеждат малко пресилени.

Скептицизмът на редица анализатори е породен, най-вече от дългия списък с различни платформи, които се опитват да се противопоставят на Android през последното десетилетие. Всички те потъват в забвение и все повече се налага мнението, че ако някой може да сложи край на най-популярната платформа, то това са самите Google. Или в много радикален случай – регулаторите на САЩ, ако подхвърлените идеи за регулации, наложат разцепване на платформата на интернет гиганта и услугите ѝ.

Формула за успех

android-phone

Огромната популярност на Android се дължи на няколко фактора. В началото стартира като проект с отворен код, което улеснява значително работата с нея от гледна точка на разработчици на приложения. Google разчита на различен бизнес модел, като не таксува директно (или поне не толкова) производителите на смартфони. В същото време, позволява на разработчиците да печелят пари не от директни продажби на база брой сваляния, а от реклами и/или вътрешни покупки (виртуални предмети, премиум версии и др.).

Всички тези фактори позволяват развитието на огромен каталог от приложения, които в повечето случаи за крайния потребител са безплатни. Така Google успява да спечели сърцата на всички и в допълнение интегрира своите услуги, като онлайн търсачка, карти и други.

Отделно интернет гиганта позволява на производителите да добавят собствени „обвивки“, които да отличават смартфоните им от останалите. Тази практика се прилага от Huawei, Sony, Samsung, LG, HTC и много други. Макар това да води до потенциално забавяне на смартфоните, Google дава възможност на производителите да надграждат Android-а.

Сходни привилегии се дават и на операторите, които лесно могат да интегрират специфични услуги, в устройствата, които предлагат в мрежите си.

Благодарение на всички тези действия, Android се налага като най-лесен, удобен и полезен избор за всички по веригата.

Светът е основно за двама

Apple и Google успяват да привлекат почти всички разработчици на приложения и се превръщат в основни и приоритетни платформи, когато трябва да се пуска мобилен софтуер. Програмистите понякога изпитват затруднения да обслужат едновременно iOS и Android и затова не е изключение, когато се приоритизира една от двете системи. Пускането на приложение за трета доста често идва като прекалено високо изпитание за разработчиците.

Липсата на достатъчно и актуални програми и/или поддръжката им е сред основните причини за провала на повечето различни платформи. Android и iOS имат лъвския пай от разработчици на своя страна и критична потребителска маса, която да оправдае пускането на софтуер за тези системи. Има определени нишови изключения, като например Fire OS на Amazon, която се ползва от таблетите на компанията и която разполага с достатъчно функционален каталог.

Както ще видим, основната причина за провалите на главните претенденти за развитие на трета мобилна платформа стои именно липсата на достатъчно приложения и последваща поддръжка от създателите им.

Трудният избор

Huawei е изправен пред труден избор. Да разработи собствена операционна система от нулата, като да разчита на благосклонността на компаниите да добавят своите приложения за нея. Или да направи своя версия, като вземе основата на версията на Android с отворен код (AOSP), където може да разчита потенциално на готови магазини за приложения.

Вторият вариант изглежда по-вероятен, като слуховете за момента посочват единствено името на потенциалната нова платформа HongMeng OS или Oak OS. Все още се спекулира дали ще е базирана на AOSP или ще е изцяло нова разработка. Очаква се тя да дебютира или в края на август или през септември, когато изтича гратисния период, даден на Huawei от Белия дом.

В следващите редове ще разгледаме някои по-важни, интересни и известни опити да се разчупи статуквото. Включени са платформи, които се появяват след дебюта на Android през 2008 г.


Exit mobile version